Stropní a nástěnná svítidla

Stropní svítidla lze připevnit i na stěnu pokud to umožňuje jejich technické provedení. V takovém případě pak hovoříme o stropních a nástěnných svítidlech.

Stropní svítidlo se až na výjimky skládá z plechové „montury“ a stínidla.

Montura obsahuje objímku či objímky (keramické nebo plastové), otvory pro šrouby nebo vruty (pro připevnění na stěnu či strop) a upevňovací svorky nebo šrouby skleněného stínidla.

Stínidlo se k montuře obvykle připevňuje šrouby (plastovými či kovovými), klipem, do drážky, bajonetovým závitem nebo klasickým závitem.

Stupeň ochrany krytem IP

Nejběžnější stupeň krytí nejen u stropních a nástěnných svítidel je IP 20. Pokud má svítidlo splňovat vyšší stupeň elektického krytí např. IP 65 bývá osazeno plastovou monturou a plastovým stínidlem doplněným na přírubě gumovým nebo silikonovým těsněním. Stínidlo s vlastním závitem je našrouváno na monturu a dále je částěčně překryto plastovou manžetou se šrouby. Toto svítilo pak splňuje podmínky provozu podle ČSN EN 60 529 například v koupelně kde je vyžadována ochrana proti vniknutí tryskajicí vody.

Objímky

Pokud je vnitřní prostor svítidla hůře odvětrán pak je montura osazena keramickými objímkami s maximálním příkonem žárovky 60W a závitem E27. U dobře odvětraných svítidel jsou montury osazeny plastovými objímkami o maximálním příkonu žárovky E27/60W nebo E14/40W.stropní svítidlo montura 1x 60W/E27

V případě že požadujeme vyšší intenzitu osvětlení v místnosti a žárovka o výkonu 60W nedostačuje, lze toto vyřešit výměnou za úsporný zdroj nebo-li za kompaktní žářivku.
Kompaktní zářivka má oproti klasické žárovce o příkonu 60W příkon pouze 11-12W a podstatně méně vyzařuje teplo. Proto je možné osadit objímku bez problémů i 20W úsporkou se svítivostí podobnou klasické žárovce o příkonu 100W. Je však třeba brát zřetel na rozměry úsporky, čím vyšší výkon tím delší trubice. Elektronický předřadník především jeho průměr je také limitující a díky němu někdy nelze záměnu zdrojů provést.

Montáž

je velice snadná zvláště u jednoduchých stropních svítidel s plechovou monturou a krytím IP 20. Jak znázorňují fotografie, montura obsahuje poměrně velké množství předvtaných či vyražených otvorů ať už pro šrouby a vruty nebo pro vstup elektroinstalace. Není však problém vyvrtat do montury otvory nové avšak za cenu ztráty záruky.
Připojení do objímky je jednoduché, u keramických objímek se vodiče připojí pomocí šrobků, u plastových objímek bez škoubků – zásuvně.
V případě více objímek se spojení vodičů provede nejprve do šroubovací svorkovnice tzv. čokolády uvnitř svítidla do které se připojí sítové vodiče.

stropní svítidlo montura 2x60W

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení