Stropní a nástěnná svítidla

Stropní svítidla lze připevnit i na stěnu pokud to umožňuje jejich technické provedení. V takovém případě pak hovoříme o stropních a nástěnných svítidlech.

Stropní svítidlo se až na výjimky skládá z plechové „montury“ a stínidla.

Montura obsahuje objímku či objímky (keramické nebo plastové), otvory pro šrouby nebo vruty (pro připevnění na stěnu či strop) a upevňovací svorky nebo šrouby skleněného stínidla.

Stínidlo se k montuře obvykle připevňuje šrouby (plastovými či kovovými), klipem, do drážky, bajonetovým závitem nebo klasickým závitem.

Stupeň ochrany krytem IP

Nejběžnější stupeň krytí nejen u stropních a nástěnných svítidel je IP 20. Pokud má svítidlo splňovat vyšší stupeň elektického krytí např. IP 65 bývá osazeno plastovou monturou a plastovým stínidlem doplněným na přírubě gumovým nebo silikonovým těsněním. Stínidlo s vlastním závitem je našrouváno na monturu a dále je částěčně překryto plastovou manžetou se šrouby. Toto svítilo pak splňuje podmínky provozu podle ČSN EN 60 529 například v koupelně kde je vyžadována ochrana proti vniknutí tryskajicí vody.

Objímky

Pokud je vnitřní prostor svítidla hůře odvětrán pak je montura osazena keramickými objímkami s maximálním příkonem žárovky 60W a závitem E27. U dobře odvětraných svítidel jsou montury osazeny plastovými objímkami o maximálním příkonu žárovky E27/60W nebo E14/40W.stropní svítidlo montura 1x 60W/E27

V případě že požadujeme vyšší intenzitu osvětlení v místnosti a žárovka o výkonu 60W nedostačuje, lze toto vyřešit výměnou za úsporný zdroj nebo-li za kompaktní žářivku.
Kompaktní zářivka má oproti klasické žárovce o příkonu 60W příkon pouze 11-12W a podstatně méně vyzařuje teplo. Proto je možné osadit objímku bez problémů i 20W úsporkou se svítivostí podobnou klasické žárovce o příkonu 100W. Je však třeba brát zřetel na rozměry úsporky, čím vyšší výkon tím delší trubice. Elektronický předřadník především jeho průměr je také limitující a díky němu někdy nelze záměnu zdrojů provést.

Montáž

je velice snadná zvláště u jednoduchých stropních svítidel s plechovou monturou a krytím IP 20. Jak znázorňují fotografie, montura obsahuje poměrně velké množství předvtaných či vyražených otvorů ať už pro šrouby a vruty nebo pro vstup elektroinstalace. Není však problém vyvrtat do montury otvory nové avšak za cenu ztráty záruky.
Připojení do objímky je jednoduché, u keramických objímek se vodiče připojí pomocí šrobků, u plastových objímek bez škoubků – zásuvně.
V případě více objímek se spojení vodičů provede nejprve do šroubovací svorkovnice tzv. čokolády uvnitř svítidla do které se připojí sítové vodiče.

stropní svítidlo montura 2x60W